Hostinec U Spatenku parket.jpg
Hostinec U Špatenků Libřice na Královéhradecku je Libřická hospoda s kuchyní a prostorným tanečním sálem, vybaveným jevištěm. Restaurace je v Libřicích u hlavní silnice
Zpet na seznam restauraci.jpg
Užitečné odkazy:
hudebníci a DJs

hudebníci a DJs

MUSIC POPTÁVKA - zde si snadno zajistíte hudbu na Vaši veřejnou akci i na soukromý večírek, či svatbu. Osvědčení hudebníci z Vašeho blízkého okolí i z celých Východních Čech.
fotografové

fotografové

Katalog východočeských fotografů - zde si snadno vyhledáte svatebního fotografa z blízkého okolí i z celých Východních Čech.
Zde naleznete DJe z okolí i z celých Východních Čech
Zde naleznete DJe z okolí i z celých Východních Čech
Svatební web

Svatební web

Svatební magazín a podrobný katalog svatebních služeb ve Východních Čechách.
Portál, katalog a vyhledávač internetových stránek..
SEO Rozcestník

Rubriky

Historie a současnost Hostince U Špatenků v Libřicích
Hostinec U Špatenků v Libřicích má své prvopočátky zřejmě v 15. století. Na solné stezce z Polska přes Náchod směrem na Hradec nad Labem ve středověku jezdily koně s povozy kolem této, tenkráte formanské hospody. Podle pověstí prý obchodníci v této hospodě vyměňovali své zboží a převažovali jej na libry. Proto se obci dodnes říká Libřice. Tento libřický šenk převážně vlastnili rychtáři. Nejstarší dochovaný záznam o majiteli tohoto šenku je z r. 1494, kdy jím právě byl rychtář Hanuš Ludvík. Tento grunt s hospodou se do rukou rodu Špatenků dostal až v roce 1803, kdy ho koupil Jan Špatenka. Rod Špatenků vlastní tento současný hostinec dodnes. Vyjimkou bylo socialistické období. Po roce 1948 si tuto hospodu pronajala Jednota a provozovala ji. V roce 1964 jí pak socialistická Jednota úplně vyvlastnila. Rodina Špatenků jí dostala od státu zpět až v roce 1991.
Hostinec U Špatenků míval kino, a též kuželnu "Hampejz". Též se v něm hrávalo divadlo. Místním učitelem malovaná opona z roku 1907 se dochovala, a používá se na slavnostní příležitosti.
Původní formanská hospoda v Libřicích, nyní Hostinec U Špatenků Libřice je nyní provozován manželi Zilvarovými, přičemž paní Zilvarová, rozená Špatenková je poslední následovnice tohoto rodu Špatenků. Postupně celý hostinec rekonstruují, již je nová střecha, okna, rozvody a pod. V restauraci jsou ještě patrná normalizační léta, tak například zde uvidíte pult s nablýskaným výčepem z 80. let, který stále dobře funguje.
Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "6910"
zvětšit
zvětšit
Adresa:

Hostinec U Špatenků
Libřice 1
503 44 Libřice

okres Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Provozovatel:

Josef Zilvar
T: 495 431 053, M: 728 750 163
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one